Sölden (Soelden)
Vyhlášené alpské středisko ležící ve střední části údolí Ötztal. Součástí söldenských sjezdovek jsou i dva ledovce Rettenbach a Tiefenbach, zaručující velmi dlouhou lyžařskou sezonu. V Söldenu na ledovci tradičně startuje nová sezóna Světového poháru v alpském lyžování.

Lyžování
ASi 150 km sjezdovek (28 km černých, 59 km červených), kapacita lanovek 69 tisíc lyžařů za hodinu. Výhodou Söldenu nejsou jen ledovce. I ostatní sjezdovky leží ve velké nadmořské výšce a poskytují lyžařům výborné sněhové podmínky v celé lyžařské sezóně.

Jeden den lyžování v hlavní sezoně 2023 stojí v Söldenu 67 Euro (online od 53,50); 6 dní 371,50 Euro (online od 323,- Eur). Ve vedlejší sezoně 63,- a 342 Eur, od 24.4.2023 58,50 € a 265 €).
Pozor na 13.-14.4. 2020, kdy je v Söldenu Electric Mountain Festival. V ceně skipasu je i vstup na festival, ale jeden den lyžování stojí 91 Eur. Pokud nepatříte vyloženě k fanouškům festivalu, jeďte do Söldenu lyžovat jindy :)

Ubytování
Ubytovat se lze samozřejmě přímo v Söldenu, nejrušnějším středisku oblasti. Sölden je vyhlášený svou hlavní třídou dlouhou přes půl kilometru, na které je jeden bar vedle druhého. Klidnější (a levnější) ubytování se dá objednat v některém z městeček v údolí (například Sautens, Oetz, Umhausen) nebo v horských vesničkách nad nimi - třeba Niederthai nad Umhausenem nebo Gries nad Längenfeldem.

Úžasný výhled z třítisícovek
V Söldenu se můžete podívat na okolní panorama ze tří třítisícovek. Na Tiefenbachkogl a Gaislachkogl k tomu můžete využít prosklené plošiny přímo u horní stanice lanovky. Nejlepší výhled je ale z nejvyšší Schwarze Schneide (3 340 metrů). Od lanovky musíte ještě vystoupat 90 výškových metrů, zabere to tak 15 minut. Ale ta trocha námahy určitě stojí za to. Výhled je nepopsatelný, pohled z plošin u lanovek na Tiefenbachkogl a Gaislachkogl se s ním vůbec nedá srovnat.

Plánujete lyžování v Rakousku?
Ubytování si můžete vybrat zde:


Horská silnice na ledovec
Horská silnice vedoucí ze Söldenu nahoru k ledovcům je přes 10 km dlouhá. Překonáte na ní asi kilometrové převýšení, průměrný sklon silnice je 11%. Jízda po ní je docela zážitek (kromě sobotního nebo nedělního rána, kdy může být naopak cesta nahoru v koloně veliká otrava.) Nahoře je silnice ukončena nejvýše položeným silničním tunelem v Evropě. Tunel spojující oba ledovce je 1750 metrů dlouhý.
Silnice je placená (při vyhlídkových jízdách platí autobusy 5 € za osobu), lyžaři s platným skipasem ale poplatek za vjezd neplatí.

Odkazy
soelden.com (mapy sjezdovek v Söldenu, ceník skipasů 2022/2023)